Halı saha maçı öncesi enerji kazanmak mı istiyorsunuz?

Halı saha maçında yorulmamak için ne yapmanız gerektiğini bilmiyor musunuz?

Maçtan birgün önce yapılması gereken şeyleri mi arıyorsunuz?

Maçtan önce enerji içeceği içilir mi? Sorusuna cevap mı arıyorsunuz?

Bu yazımızda yukarıdaki sorulara cevap vermiş olacağız.

Halı Saha Maçı Öncesi ve Sonrası Yapılacaklar

Dünya üzerinde futbola en düşkün ülkelerden biriyiz. Profesyonel futbolun yanı sıra amatör oynanan halı saha maçlarına da büyük ilgi var. Genç – yaşlı her yaştan futbola ilgi gösterenler stres atmanın yolunu halı sahada maç yapmakta bulurlar.
Halı sahada maç yapacak olanların maç öncesi ve sonrası dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konularda hassas davranırsanız maç maceranız daha eğlenceli ve sorunsuz geçecektir.

hali saha kondisyon arttirimi, halı saha performans arttırıcı,

Maç Öncesi Yapılacaklar

Maç öncesinde yapmanız gereken bazı uygulamalar bulunmaktadır. Öncelikle maçtan 2 ya da 3 saat kadar önce yemek yemelisiniz. Bu yemeğin ardından bir şey yememeniz önemlidir. Yoksa tıkanır ve maçta performans sergileyemezsiniz.
Maç öncesi sahaya girdiğiniz zaman ısınmak için koşu yapın. Isınmadan maçta yapacağınız hareketleri göstermek sizin sakatlanmanıza neden olabilir. Maç öncesinden bir süre öncesinde sıvı alımını kesmelisiniz. Böylece maç sırasında tıkanmazsınız. Ayrıca halı saha taktikleri konumuza göz atabilir, maça anavtajlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Eğer maç öncesine kadar bir şey yeme şansınız olmadıysa maça çıkmadan bir kraker ya da çikolata yiyebilirsiniz. Veya SERT KABUKLU YEMİŞLER tüketerek enerjinizi maksimum seviyeye çıkartabilir ve 

Maçtan önce enerji veren yiyecekler tüketebilirsiniz. Yapay enerji içeceklerinin yerine daha sağlıklı olan protein değeri yüksek gıdaları tercih edebilirsiniz. Örnek olarak; yulaf, ceviz, badem, yer fıstığı, muz, portakal, limon

Maç öncesi ısınma koşusu sonrası mutlaka ama mutlaka AÇMA-GERME yapmanız gerekmektedir. Halı saha maçlarında en çok sakatlık çıkmasının sebebi ısınmadan oynanan futboldur. Isınma hareketi yapmadan önce topa plase bile bir vuruş yapmayın.

 

fenerbahçe minik takım, fenerbahçe ufak takım,

Maç Sonrası Yapılacaklar

Maç sırasında çok terleyeceğiniz kesin. Bu nedenle yanınızda mutlaka yedek atlet ve tişört olsun. Maç sonrası tesiste varsa bir duş almanız ter yüzünden hastalanmanıza engel olacaktır. Bunun için yanınızda bir havlu bulundurmalısınız. Eğer duş alma imkanınız yoksa yanınıza bir sweet ya da eşofman üstü almayı unutmayın. Böylece üşütme riskinin önüne geçmiş olursunuz.

Maç sonrası size en iyi gelecek şeylerden biri sıcak bir içecektir. Sıcak bir çayın yanı sıra, meyve suyu ya da soda da sizi rahatlatır. Maç sonrası en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise yemek yememektir. Hemen yenen yemek size rahatsızlık verebilir. Bunun yerine yarım saat kadar bekledikten sonra karnınızı doyurun. Yediğiniz yiyeceklerin ağır olmamasına da özen gösterin.

Maç yapmak hem sağlık açısından oldukça yararlıdır, hem de keyifli vakit geçirmenizi sağlar. Ancak her konuda olduğu gibi halı saha maçında da efendiliği elden bırakmamak önemlidir. Maç sırasında fazla hırslanıp rakip takım oyuncularına sert davranmak, sözlü olarak rahatsız edici şekilde konuşmak hiçbir oyuncuya yakışmaz. Oyunun tadını çıkarın ve arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirin.

halı saha idman, halı saha maçları, halı saha hazırlık,

İlginizi çekebilecek diğer konular:

Halı Saha Maliyeti

Halı Saha Yapımı

Halı Saha Yapan Firmalar