2018 HALI SAHA YAPIMI

Suni çim açık ve kapalı halı saha yapımı hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Anahtar teslim sentetik çim halı saha yapan firmaların fiyat aralıkları ve yapım maliyetleri.

Halı saha yapımı ciddi bir fizibilite ve projelendirme çalışmaları ile birlikte kaliteli malzeme, doğru uygulama ve profesyonel ekiplerle söz konusudur. Retfurf halı saha yapımı konusunda uygulamalarını aşama aşama yaparken her bir aşamada gerekli teknik alt yapıyı ve kaliteli malzemeleri bir araya getirip bir sanatı icra etmektedir. Öncelikle aplikasyonu yapılan arazinin kazı ve hatıl işlemleri yaptırılarak alt yapı uygulamalarına hazır hale getirilir.

Halı saha yapımında ilk ve önemli aşamalardan birisi drenaj sistemidir. Drenaj sistemi sahanın kötü hava şartlarında korunması amacı ile uygulanmakta olup sahada ki yağmur suyunun saha dışına güvenli şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Özel deliklere sahip drenaj boruları sahanın altına yerleştirilerek saha içerisine düşen suyun borulara akması ve borulardan da saha dışında rögarlara ve oradan da şehir şebekesine bağlanması esastır. Bu uygulamada boruların çaplarının hesaplanması eğimlerin verilmesi ve boru seçimi Retfurf tarafından yapılan mühendislik çalışmaları ile bulunur. Zira sahaya düşen ortalama yağmur miktarı en üst düzeyde alınıp tasarım yapılmaktadır.

Drenaj kanallarının konulması sonrası 30 – 45 mm kırma taş dönmektedir. Daha sonra üst stabilize malzeme 7 – 15 mm serilmekte ve saha kotuna ortalama cm kalacak şekilde sıkıştırma işlemleri yapılmaktadır. Düzletme ve mastarlama ile yapılacak ondülasyon sahanın düz ve eğimsiz olmasını amaçlamaktadır.

halı saha yapmak, halı saha yapımı,
Refturf çalışmalarında halı saha yapımında bir sonraki aşama halı saha tel çitinin çekilmesidir. PVC kaplaması ile çelik hasırların veya galvanizli tel örü uygulamalarının yapıldığı tel çit işlerinde 5 *5 cm aralıklı işleme tellerin et kalınlığı 3,5 mm olarak uygulamalarda yer almaktadır. Sahanın tel çit uygulamalarına önem veren Refturf topun veya sporcunun her müsabakada defalarca tel çite çarpmasını kriter alarak dayanıklı, esnemeyen ve risk taşımayan niteliklerde yapmaktadır. Daha sonraki aşamada aydınlatma direklerinin dikilmesi, aydınlatma armatürlerinin yapılması vardır. Yapılan aydınlatma hesaplamaları ile direk sayısı ve aydınlatma şiddeti doğru şekilde uygulanmaktadır.

 
Son aşamalardan biri olan suni çim serimi birkaç uygulamadan oluşmaktadır. Öncelikle Refturf ekipleri tarafından özel imal edilen keçeler ve sentetik çimler sahanın yüzeyine uygulamaktadır. Ardından rulo ek yerleri yapıştırılmakta ve kesilme işlemleri sürdürülmektedir. Akabinde halı sahanın dış kenar, saha içinde orta saha penaltı noktası ve kalecinin oynayabileceği 18 alanı çizilmektedir. Daha sonra sahanın her bir noktasının homojen olması için kum dolgu uygulamaları bulunmaktadır. Kum dolgusu ile birlikte SBR dolgusu sayesinde sahanın her noktasında tam bir uyum yakalanmaktadır.

Açık Halı Saha Yapımı ve Kapalı Halı Saha Yapımı

Son aşamadan sahanın üst ağlarının kale direklerinin ve kale ağlarının çekilmesi bulunmaktadır. Saha üst fileleri genellikle 2*12 ve 15*15 aralıklı paraşüt ipliklerinden üretilen ağlar ile kapatılacaktır. Kaleler içinde 12*12 Aralıklı kale arkası ağları uygulanmaktadır. Tüm bu uygulama aşamalarının her noktasından Refturf titizliğini kalitesini ve profesyonel çalışma ruhunu görebilirsiniz.

Suni çim halı saha yapımında yukarıda anlattığımız işlemler sentetik çim halı sahanın zeminin yapımıdır. Bunun haricinde soyunma odası, halı saha kafeteryası, duş, wc, bekleme odası ve benzeri tarzda işlemleri siz yapmayacaksanız bunu önceden belirtmeli ve ona göre toptan daha uygun fiyat almanızda yarar vardır. Ayrıca kapalı halı saha ve açık halı saha yapımı birbirinden farklı olarak yapılmaktadır. Her saha için farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Projeye başlamadan önce konu hakkında bilgi sahibi olmalı ve anlaştığınız firmanın referanslarına mutlaka bakmalısınız. Amatörce yapılan yapılar ilk başta maddi olarak uygun gözükse de, ileride sizin için oldukça büyük sorunlar çıkartabilmektedir. Bu sebeple referansı olan ve ürünün arkasında duran köklü bir firmaya halı sahanızı yaptırmanız daha iyi olacaktır. 

halı saha yapan firmalar, halı saha firmaları, halı saha kimin,

halı saha yapımı fiyat

halisaha yapimi, halisaha yapmak ne kadar

halı saha yapım maliyeti

halısaha yapım fiyatları, hali saha yapim fiyatlari,