HALI SAHA YATIRIMI

Öncelikle halı saha yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır. Zira bir halı sahanın ömrünü ortalama 30 yıl olacak düşünürsek bu yatırımında ömrünün en az 30 yıl olması yatırımcının kar marjını büyük seviyede etkilemektedir. Halı saha yatırımın iki şekilde yatırımcıya maliyeti bulunmaktadır. Bu ilk halı saha yatırım maliyeti ve halı saha işletme maliyeti olarak ele alınmalıdır.

halı saha yatırımı, halı saha yatırım maliyeti, halı saha yapımı, halısaha inşaatı,

Halı Saha Yatırım Maliyeti

İlk halısaha yatırım maliyeti sırasında öncelikle arsa maiyeti bulunmaktadır. Arsa sadece halı sahanın yapılacağı 30*50 veya 40*60 m ölçülerinde olmayıp idari ofislerin, soyunma odaların cafe kantin ve izleme noktalarının olduğu bir tesis inşası için gerekli alanlardır.

Arsa seçimi sonrası halı saha yatırımında Refturf tarafından yapılan 5 yıldızlı uzun ömürlü halı sahalarda alt yapı drenaj maliyetleri bulunmaktadır. Suyun tahliyesi adına drenaj kanalları bir ilk yatırım maliyetidir.

Drenaj kanalları üzerine serilecek malzemeler, suni / sentetik çim serimi, dış tel çit, üzerinin kapatılması için brandaları skorboardlar, aydınlatma sistemleri, saha içi çizgilerinin çekilmesi, kale direkleri ve fileleri, idari ofis ve soyunma odalarının her biri ilk yatırım maliyeti olarak değerlendirilmektedir. Burada en önemli husus suni çim seçimidir. Maliyetteki artış veya ileride doğabilecek yüksek maliyetin ana sebebi doğru suni seçilmemesidir. İlk başta uygun fiyat gibi görülen ucuz ve kalitesiz sentetik çim seçimi yapılırsa çok kısa süre sonra tekrardan bir suni çim maliyeti gündeme gelebilir.

kutu halısaha yatırımı, ufak halı saha yatırımı, halı saha yatırımı hibesi,

Halı Saha İşletme Maliyeti

Halı saha işletme maliyetleri bir yatırımın en önemli hesap kalemidir. Zira işletme maliyetinin yüksek olması yatırımın kendini amorti etmesini geciktirecek bir argümandır. Refturf ile yapılan halı saha yatırımı daha düşük işletme maliyetleri çıkarmakta ve böylelikle ilk yatırımda yatırdığınız miktarların kısa sürede size geri dönüşü sağlanmaktadır. İlk yatırım maliyeti sonrası sahanın rutin bakımı, hasarların giderilmesi ve malzemelerin yenilenmesi gibi işletme maliyetleri söz konusudur. Refturf tarafından yapılan ve daha sonra verilen bakım talimatlarının uyulması sonrasında ortaya çıkan halı saha yatırımında daha düşük işletme maliyetleri söz konusudur. Çim sahadan aydınlatma direklerine, armatürlerden filelere kadar her bir kaliteli ürünün işletme döneminde ki uzun ömrü maliyetlerin azalmasında etkilidir.

Refturf tarafından yapılan halı saha yatırımları ilk yatırım maliyeti olarak yüksek gibi görünse de bu kalitenin sizlere 30 yıllık işletme maliyetleri düşünüldüğünde çok da optimum seviyede olduğunu gösterecektir. Zira ilk halı saha kurulumunda ciddi kalite, profesyonel işçilik, kaliteli ürün ve malzemeler kullanılmadığı durumlarda hem doğa çevre ve hava şartları hem de maçlarla birlikte ortaya çıkan halı saha sorunları işletme maliyetlerinizi artıracaktır. Bu maliyetlerin 30 yıl boyunca sürdüğünü düşündüğümüzde ilk maliyetin yüksek olması sizlere 30 yıl boyunca çok daha az işletme maliyeti tablosu ortaya çıkaracaktır.

Halı saha açma konusunda en önemli husus; halı saha yapan firmalar arasında üretici bir firma seçmenizdir. Üretici firma sizlere hem uygun fiyat sunar hem de garantili bir şekilde halı sahanızı teslim eder.

ısıtmalı halı saha, ısıtmalı halısaha maliyeti, ısıtmalı halısaha yapımı

açık halı saha, açık halısaha yatırımı, açık halı saha yapım maliyeti,

Halı saha yatırımı yaparken bazı projelerden hibe alabilirsiniz. Veyahut bir kısmını hibe bir kısmını sıfır faiz ve yükse vade ile elde edebilirsiniz. Bu tip yatırımlara kredi veren onlarca kurum, kuruluş vardır. Yurt içi ve yurt dışı hibe veren bu kuruluşlardan aldığınız kredileri iletme döneminde elde ettiğiniz kazançlar ile kapatma şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca devlet tarafından sağlanan desteklerden de faydalanılması mümkündür.

kapalı halısaha, kapalı halı saha yatırımı, kapalı halı saha çatısı,

halısaha yatırımları
halı saha yatırımı 4, halı sahalar, halı saha örnekleri, halı saha fotoğrafları,

Bu yazımızda sizlere halı saha yatırımı ile alakalı bilgiler sunduk.

Bir önceki yazımıza ulaşmak için tıklayınız; Halı Saha İmalatı