Sentetik Çim Bakım ve Kullanım Talimatları

Sentetik çimlerin ideal top oynama kalitesine ulaşabilmesi için 120 –360 saat üzerinde suni çim üzerinde maç yapılması gerekir. Bu süre içerisinde sentetik çim halı ipleri kullanım sıklığına ve kullanılan ipliğin cinsine bağlı olarak fibrile olur. Monofilament ipliklerle dokunmuş halılarda fibrilasyon olmamaktadır. Fibrilasyon tamamlanana kadar granüllerin oturduğu bölgelere granül ilavesi ya da saha yüzeyinde ki granüllerin fırçalanarak oturan bölgeleri doldurması sağlanmalıdır.

Sentetik çim saha yüzeyinin yumuşaklığını ve esnekliğini koruyabilmesi için düzenli aralıklarla (haftada bir defa) fırçalanması gerekmektedir. Fırçalama işlemi; saha kenarı ve kale arkalarında biriken granüllerin, yoğun şekilde oynanan bölgelere (kale önleri, orta saha ve korner köşeleri gibi) doğru ve yatık olan iplikleri dikleştirerek yapılır. Bu işlemi yapı malzemeleri satan bir mağazadan kolaylıkla bulabileceğiniz (sert plastik telli)bir bahçe fırçasıyla da yapabilirsiniz.

Daha büyük ölçekteki futbol sahaları ve profesyonel düzeydeki Fifa 1 Star ve Fifa 2 Star çim sahalar için motorlu fırçalama makineleri ile de bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Suni çim halı üzerinde halı saha ayakkabıları veya kauçuk tabanlı krampon ile spor yapılmalıdır. Kesinlikle çivili krampon ve kundura ayakkabı kullanılmamalıdır. Mini futbol halı sahalarında oynama sıklığının fazla olması dolayısıyla bu hususa daha çok dikkat edilmelidir.

Sentetik çim saha temizliği, yabancı maddelerden (sakız, kuru yaprak, plastik torba, cam veya pet şişe, çekirdek, taş gibi) arındırılarak düzenli olarak temizlik yapılmalıdır.

İşletmeci, suni çim saha yüzeyine yağan kar ve diğer yabancı materyalleri temizlerken yüzeydeki granüllerin bir kısmı eksilebilir. Bu durumda sentetik çim sahaya, eksilen granül miktarı kadar granül ilave edilmelidir.

İşletmeci, sentetik çim saha yüzeyine yağan karı temizlerken gelberi ismi verilen ahşap aparatla tüylerin yatık yönüne doğru süpürülerek kar temizlenmelidir. Bu yöntem granüllerin minimum zayiatla toplanmasını sağlar. Kesinlikle tuzlama veya kimyasal maddeler kullanarak bu işlem yapılmamalıdır! (Bu yöntemler zeminin çok kısa sürede deforme olmasına neden olur.)

280C’den yüksek hava şartlarında sahada oyun oynanmaması tavsiye edilir. Sulama işlemi güneşin yakıcı etkisinin bulunmadığı saatlerde bir veya iki sefer hafif yağmurlama şeklinde sulama yapılarak serinletilmesi gerekmektedir.

Montajı tamamlanan sentetik çim sahaların içerisine ondülasyon problemlerine sebebiyet verdiği için iskele veya ağır hacimli bir cisim kurulmamalıdır. Saha içerisine bakım aracı haricinde araç sokulmamalıdır.

Açık sahalarda kar yağışına bağlı tavan filesi üzerinde kar birikebilir. Biriken karın, file ve diğer imalatlara zarar vermemesi için karın birikmesini engellemek amacıyla kısa süreli aralıklarla file silkelenmelidir. Kar tutması devam ettiği durumlarda file bağlantı noktalarından çözülmelidir.

Kapalı halı sahalarda çatı üzerine biriken karın, sahanın çatı yüksekliğine uygun sepetlerle çıkılarak brandaya zarar vermeyecek ekipmanlarla temizlenmelidir. Su ile müdahale edilmesi durumunda branda üzerinde kalan su donarak kardan daha ağır bir yük oluşturabilir. Kar kesinlikle su ile temizlenmemelidir. Bu yöntem sahanın çökmesine sebebiyet verebilir.

Saha için söz konusu olabilecek tamirat işleri yüklenici yetkililerine iletilmeli. Bu problemin garanti kapsamında olup olmadığı yetkililerimiz tarafından incelendikten sonra tamiri, kapsam dahilinde ise bedelsiz; kapsam dışında ise ücreti karşılığında yapılır.

Yüklenici ile yapacağınız bakım sözleşmesi ile imalatların daha düzenli ve uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

İmalatlarda oluşabilecek problemler 24 saat içerisinde yükleniciye yazılı olarak bildirilmelidir. Yüklenici en kısa sürede müdahale edecektir.

Refturf sentetik çim ürün garantisi; yukarıda yer alan kullanım ve bakım şartlarına uyulması durumunda geçerlidir.

gerçek çim, sentetik çim, suni çim, parkorman çim, halı saha bakımı, halı saha maliyeti, halı saha görseli, istanbul halı saha, çim bakımı, çim resmi, çim fotoğrafı, çimen görüntüsü, çimen görseli, yeşil, peyzaj, dekoratif çim, kalp şeklinde bahçe, kalp sentetik çim,  bahçe  düzenlenmesi, suni çim bakımı, yeşillik, doğa, doğa fotoğrafı, ağaç, sentetik çim, suni çim bakım, sentetik çim bakım, yakın çekim çim, yeşillik,

Yatırımınızın değerini sürekli kılmanın yolu ona düzenli bakım yapmaktan geçer.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için; tıklayınız